CapaInstaller Package Creator
Har du brug for viden omkring, hvordan man hurtigt laver pakker til unattended installation, hvordan man går igang og hvilke værktøjer man kan bruge for at nå målet? Så er dette kursus noget for dig
Kursusbeskrivelse
Kurset henvender sig til det tekniske personale med ansvaret for virksomhedens Client Management. I løbet af kurset vil de forskellige installere blive gennemgået, og specielt MSI installeren vil der være en dybere gennemgang af.
Med basal viden om, hvordan man laver pakker, bliver der arbejdet med CapaInstaller Package Creator – et yderst kraftfuldt værktøj, når der hurtigt og sikkert skal distribueres pakker. Kursisterne vil blive ledt igennem en række øvelser og opgaver, der viser, hvordan man hurtigt kan lave pakker og gøre brug af de flere hundrede predefinerede og velgennemtestede funktioner, der ligger i CapaInstaller Package Creator. Der vil derudover være fokus på fejlsøgning samt de logfiler, der bliver dannet, når en pakke laves med brug af lige præcist dette værktøj.
Der er tale om et hands-on kursus, hvor kursisten gennem øvelser og opgaver bliver guidet gennem forskellige hverdagsscenarier og derigennem lærer at anvende de rigtige værktøjer. Udover CapaInstaller Package Creator vil følgende værktøjer blive gennemgået: Orca, Installtailor, Processmonitor, ProcessExplorer og ezMSI.
Det er en fordel at have været på CapaInstaller Foundation for at deltage på dette kursus.
Kurset foregår på dansk med engelsk kursusmateriale.
En detaljeret agenda vil blive sendt senest 1 uge før kursets afholdelse.
Pris 17.700 DKR
Varighed: 3 kursusdage
Tilmelding
Alle priser er opgivet i danske kroner (DKK) eksklusiv moms. Vi tilbyder desuden kurser on-site hos kunden.
For tilmelding - kontakt vores kursuskoordinator på:
Telefon: (+45) 70 10 70 55
E-mail: kursus@capasystems.com
Underviser: Erik Kaufmann/Jan Vinther
Sted: Taastrup
Vores priser
Priserne inkluderer kursusmateriale, morgenmad, frokost samt drikkevarer under kurset. Priserne er i danske kroner og er ex. moms.
Hvis du ønsker et specialtilrettet kursus, er du velkommen til at kontakte os. Vi afholder gerne kursus on-site (min. 4 deltagere). Du er velkommen til at kontakte os, hvis du har spørgsmål eller forespørgsler.
Dagens program
En kursusdag varer fra 09:00 til 16:30, hvis ikke andet er angivet. Der vil være morgenkaffe med brød fra kl. 8:30 - 9:00 og frokost ca. kl. 12:00.
CapaSystems forbeholder sig retten til at ændre på kursusdatoer samt aflyse kurser, hvis tre eller færre personer har tilmeldt sig senest fjorten dage før afholdelse, samt i force majeure situationer.


